zlato, striebro a drahé kovy

2

Zlato alebo striebro?

goldbull 17. mája 2015

Investícia do zlata je v posledných rokoch atraktívna. K tomu asi netreba hovoriť viac. A striebro, to ide so žltým kovom viac-menej ruke v ruke.

Cválajúca volatilita

Slušná volatilita. Typická pre zlato aj striebro. Od polovice minulého roku stačilo v správnom momente investovať do žltého kovu a za kratší čas ste si ku svojmu kapitálu mohli pripísať slušný zisk, keďže zlato malo viackrát mnoho dôvodov na rast.

Napríklad od mája 2013 zlato priznalo slušnú volatilitu a po 4 viacpercentných degresoch nakoniec býci 4-krát ovládli trh zlata. Medzi ne patrila aj Čína, ktorá sa rozhodla pozlátiť svoju ekonomiku vo veľkom.

Zo zaujímavosti, výnosy z každého nárastu cenného nerastu predstavovali priemerne 10 % jeho hodnoty. Tento zisk sa dal dosiahnuť približne za obdobie 3 mesiacov. A nesmieme zabudnúť odrátať 5 %-né náklady.

Banka rozhodne na 2. mieste

Ak si to porovnáme s bankou, stále je na tom zlato niekoľkonásobne lepšie.

Priemerný výnos 0 celých pár desatín percenta za výnosom zo zlata zaostáva. Ak však zoberieme do úvahy „termínované“ sporenie, vieme sa baviť približne o 2 percentách (momentálne už ani 2 percentách). Avšak stále je to málo, keďže peniaze sú v banke na rok „uškrtené.“

Čo je ďalší zaujímavý fakt, po prepočte nám banka dokáže uvedený pármesačný výnos dosiahnutý zo zlata vrátiť až za 3 roky, pričom beriem do úvahy zložené úročenie.

Peniaze „pod matracom“ nie sú taktiež atraktívne

Dolár od roku 1900 stratil drvivú časť svojej hodnoty. Približne 90 %

Krízové prírastky čísel

Zlato 130 %, striebro 326 %. Taký profit zaznamenali tieto kovy iba počas krízových rokov. Presne od roku 2009 po rok 2011. Až dych vyrážajúci rozdiel 196 percent, teda zisk striebra na zlato je viac ako dvojnásobný.

Možno aj preto, že striebro bolo príliš lacné, čo sa týka prepočtu na jednu uncu. Aj vďaka tomu nemal investor problém pridať si ho do portfólia.

A hlavne lacnejšie ako zlato vo vyjadrení na mernú jednotku. Aj preto je pre investorov vhodnejšie, čo sa prejaví taktiež na volatilite.

Len pre zaujímavosť, unca striebra stojí aktuálne 19,4 bankoviek s Georgom Washingtonom na prednej strane a taký istý objem zlata 1 276 týchto bankoviek.

Zdrvujúci vzájomný pomer, ktorý sa stále mení

1 : 15. Tak nejako sa odhadoval pomer zlata a striebra v časoch existencie Mezopotámie. Dnes niečo cez 65-krát. Čím to je, že sa pomer týchto dvoch kovov zmenil? Prečo nie je taký istý?

Na jednej strane aj preto, že striebro je volatilnejšie. Áno, je to pravda. Jeho cena reaguje rýchlejšie na rast. Ale taktiež na pokles. Hodnota striebra sa vzdala po kríze až 60 % svojej hodnoty, zatiaľ čo hodnota zlata „iba“ tretiny. Tu môžeme vidieť výrazný rozdiel poklesov týchto dvoch kovov a schopnosť udržania ceny.

Na druhej strane, zlato je viac obchodovateľnejšie. Aspoň čo sa týka peňažného vyjadrenia. V tomto prípade to nahráva žltému kovu, pretože napríklad po období krízy sa investori rýchlejšie vzdali striebra, ktoré bolo súčasťou ich majetku a je menej obchodovateľnejšie ako zlato. Podľa môjho názoru to patrí to k jednému z hlavných dôvodov straty jeho ceny.

Ťažba, zásoby a trend do budúcna

Čo by ste povedali, na svete prevažujú zásoby zlata alebo striebra? Toho drahšieho alebo naopak, toho lacnejšieho z týchto dvoch vzácnych kovov? Pred pár mesiacmi by som bol povedal, že je reč o drahšom kove, teda zlate. Opak je však pravdou. Na svete máme okolo 35.000 ton zlata a „iba“ 30.000 ton striebra. Naviac, striebra ubúda rýchlejšie. Čo je podstatné pre predikciu zásob do budúcna.

Ťažší kov sa ťaží priemerne v objeme 2.500 ton za 365 dní, striebro až okolo 6.000 rovnakých merných jednotiek za rok. Sami neveríte? Ani mne sa to nezdalo. Podľa týchto údajov by mali zásoby striebra vydržať na 5 rokov. Čo je veľmi málo. Pri jeho širokom využití. Zlato na odhadovaných 15.

Recyklácia – pomoc striebra. Výrazne prispieva k zachovaniu jeho stáleho množstva. Odhaduje sa, že popri vyťažených 7 miliónoch kilogramov sa ročne vyrecyklujú ďalšie 2 milióny uncí, teda viac ako 62.000 kilogramov – a to vieme využiť.

História nepustí

História tvrdila niečo podobné. Častejšie sa v obehu používalo striebro. Pretože bolo menej kvalitné, takže každý sa ho chcel „zbaviť. Kdežto zlato, to sa nechávalo ako súčasť dlhodobého majetku rodín.

Prečo to tak bolo? Pretože bolo kvalitnejšie, využiteľnejšie, malo širšie použitie a hlavne… bolo základným kovom, ktorým sa dedil majetok z generácie na generáciu.

Stručný záver

Striebro je podľa uvedeného vhodným nástrojom na špekulatívne investovanie, taktiež ako zlato. Jednoznačne ich však môžeme označiť za investičné ekvivalenty, pričom striebro je vhodnejšie na predkrízový nákup. A pokrízový predaj. A investovanie na kratšie obdobie.

Podporuje to aj fakt, že striebra je menej ako zlata. To znamená, že jeho cena by sa do budúcna mala zvyšovať a neskôr ho budeme musieť substituovať jeho drahším náprotivkom. Takže je dosť možné, že cena striebra ešte preskočí cenu zlatého kovu.

Ale čo sa týka druhého, žltého kovu, je vhodné na dlhodobé investovanie, ktoré je overené z dávnej minulosti. Kvalitou a dedením z generácie na generáciu.

Ale zlato svoju hodnotu dlhodobejšie uchová, čo znamená, že je odolnejšie na percentuálne vyjadrený prudký pokles ceny ako striebro. Plus pre investorov známejšie.

Share Button

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!