zlato, striebro a drahé kovy

2

Zlato alebo kryptomena – z investičného hľadiska

goldbull 11. mája 2017

Zlato je tradične jednou z najbezpečnejších foriem investície. Avšak v posledných rokoch s príchodom kryptomien, vznikajú aj potencionálne atraktívnejšie investície.

Zrejme najväčší rozdiel medzi investovaním do zlata a kryptomeny je, že zlato je fyzické a kryptomena digitálna. Napriek tomu rozdiely medzi týmito dvoma investíciami oveľa hlbšie.

Jedným z kľúčových faktorov kryptomeny bitcoin je rarita. Zatiaľ čo zlato je veľmi vzácne, kryptomena (bitcoin) je ešte vzácnejšia, pretože má obmedzené množstvo a to 21 mil. bitcoinov. Softvér prestane vyrábať mimo tohto limitu. Vždy, keď je ponuka obmedzená a dopyt vysoký, cena stúpa.

Z investičného hľadiska má investovanie do zlata alebo kryptomeny svoje výhody aj nevýhody.

investičné zlato

investičné zlato

Zlato je drahocenný kov používaný ľudstvom ako prostriedok výmeny už tisícročia, čo mu pridáva na dôveryhodnosti. V investovaní do zlata je záruka, že v oblasti šperkov a umenia bude vždy existovať dopyt po zlate, keďže je pre priemysel základná hodnota. Z toho vyplýva, že jeho cena nemôže spadnúť pod určitú hranicu inak by zasiahla tento základný dopyt.

Zlato je ľahko sledovateľné, pretože má globálny systém sledovania čo pomáha zachovať hodnotu investičnej možnosti. Taktiež zlato nie je závislé od fungovania internetu, zatiaľ čo kryptomena je na ňom závislá.

So zlatom sú však spojené aj určité obmedzenia, je potrebné ho fyzicky skladovať a chrániť pred možnosťou krádeže alebo poškodenia. A keďže investovanie do zlata nie je až tak rizikové, aj možné výnosy sú menšie.

Kryptomena (bitcoin) má hodnotu vďaka skutočnosti, že jeho suma je obmedzená. Na rozdiel od amerického dolára alebo britskej libry, kryptomena nie je regulovaná jedinou centrálnou bankou. Teoreticky to znamená, že virtuálna mena je decentralizovaná, demokratizovaná a môže byť akceptovaná kdekoľvek vo svete.

Výhodou kryptomeny bitcoin nad zlatom je, že má pevnú a transparentnú úroveň dodávok a eliminuje obavy z typických inflačných tlakov spojených s nadprodukciou, ktoré by mohli znížiť hodnotu majetku.

Celosvetova dodavka zlata sa v priebehu posledneho storocia zvysila o 1-2%

bitcoin alebo zlato

bitcoin ako investícia

Rovnako ako pri akejkoľvek komodite, vrátane zlata aj kryptomena podlieha drastickým cenovým výkyvom. Dolná cena bitcoinu môže byť veľmi volatilná. Jeden môže ľahko získať alebo stratiť aj 50% za veľmi krátke časové obdobie. Takže ak hovoríme o majetku, ktorý ponúka stabilnú mieru návratnosti, nie je to bitcoin. Investícia do kryptomeny so sebou nesie vyššie riziká ale zároveň aj možný vyšší výnos.

Všetko závisí od priority investora, buď je to stabilita, zachovanie kapitálu alebo hľadá vysoké výnosy no je ochotný aj prijať vysoké riziká ktoré s tým prichádzajú. V súčasnosti, ak je prioritou zachovanie kapitálu, zlato je o niečo lepšou voľbou, zatiaľ čo bitcoin a kryptomeny môžu ponúknuť omnoho vyššie výnosy a to aj v kratšom čase.

Jedným z hlavných princípov investovania je ochrana vašich investícii v čase krízy. Hlavným spôsobom ako to dosiahnuť je diverzifikovať a nestaviť len na jednu kartu.

 Zdroje:

  • http://www.apmex.com/education/investing/gold-vs-bitcoin
  • https://cointelegraph.com/news/bitcoin-vs-gold-bullion-which-is-the-better-investment
  • https://www.focusontheuser.org/popular/gold-vs-bitcoin-analysis/
  • http://www.coindesk.com/bitcoin-gold-better-long-term-bet/
  • https://steemit.com/cryptocurrency/@dmitryivanovsky/cryptocurrency-vs-gold
  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Kryptomena

Obrázky: 

  • pixabay.com/en
Share Button
Značky: ,

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!