zlato, striebro a drahé kovy

0

3+1 spôsoby ako najlepšie investovať s malým rozpočtom

goldbull 24. septembra 2017

To že na investovanie potrebujete množstvo peňazí je mýtus. Dnes je možné investovať už od pár eur mesačne, chce to však disciplínu a trpezlivosť.

Pred investovaním si treba položiť otázku aký je váš investičný horizont, teda na akú dobu chcete investovať. Taktiež by ste mali mať vyriešené základné potreby, ako zabezpečený príjem, aby ste mohli pravidelne investovať určitú čiastku.

Tým, že sa z investície vyberajú peniaze, alebo sa neinvestuje pravidelne sa narúša celá stratégia.

4 spôsoby ako zhodnotiť peniaze

1. Bankové vklady:

Ako prvý krok pri investovaní nižšej sumy, by ste mali zvážiť bankové vklady a to na terminovaný alebo sporiaci účet. Pri sporiacom účte môžete peniaze kedykoľvek vybrať a investovať ich inde.

Terminovaný účet je nastavený na rôzne obdobie s viazanosťou napr. od pol roka do troch rokov. Takto si môžete vytvoriť nejakú rezervu a nebudete hneď na začiatku riskovať. Peniaze sa vám síce veľmi rýchlo zhodnocovať nebudú, ale postupne ich môžete vybrať a investovať v niečom inom. Je to prvý bezpečný odrazový mostík do sveta investovania, niečo ako získať peniaze z hracích automatov zadarmo.

2. Podielové fondy:

Umožnia vám podieľať sa na kolektívnom investovaní aj s menším finančným obnosom. Sú zriadené profesionálnym správcom, ktorý vydáva svojim investorom podielové listy.

Viacero investorov sa poskladá správcovi fondu na kapitál a tak dochádza pomocou investičných nástrojov k jeho zhodnocovaniu, napr. nákupom a predajom akcií, dlhopisov atď.

Výhodou podielových fondov je, že si svoj podiel môžete kedykoľvek predať. Najviac sa oplatia pri pravidelnom investovaní nižších súm a sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí nemajú čas skúmať pohyby na burze.

3. Akcie:

Aj pri akciách investujete kolektívne a správca fondu nakúpi akcie za vás. Samozrejme ak ste investor a máte čas a vedomosti ako sa pohybovať na burze, môžete správcu vynechať.

Akcie sú podiely vo firmách obchodované na burze. Ak vstúpi akciová spoločnosť na burzu, napr. Facebook, jej podiely sa začnú obchodovať.

Takýto podiel si môžete kúpiť aj vy vo forme akcií. Pri investovaní do akcií je dobre osloviť investičnú spoločnosť, ktorá peniaze zhodnotí za vás a odporúčaná doba investície je 5 rokov a viac.

4. Dlhopisy:

Dlhopisy sú cenné papiere obchodovateľné na burze. V podstate vy ako investor požičiavate tomu, kto dlhopis vydal. Už pri vydávaní dlhopisu je známe, koľko vie približne takáto investícia zarobiť no nevýhodou je, že výnosy sa pohybujú zväčša v rozmedzí 2-5%, ak nerátame rizikové dlhopisy.

Záver

Avšak základný princíp investovania je diverzifikovať a nestaviť len na jednu kartu. Rozložením investície dokážete chrániť svoje peniaze, tým že ak jedna časť portfólia klesne druhá narastie, čím z dlhodobého hľadiska profitujete.

Share Button

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!